Koha 3.0.2 - en to fa translation catalogue (167 entries)

en: (Checked out)
fa: (امانت برده شده)

en: ...or...
fa: ...ویا...

en: 2 months
fa: 2ماه

en: 2 quarters
fa: 2 ربع

en: 2 weeks
fa: 2 هفته

en: 2 years
fa: 2 سال

en: 3 months
fa: 3 ماه

en: 3 weeks
fa: 3 هفته

en: Add your own review
fa: مرور خود را اضافه نماید

en: Alternate Contact Details
fa: معلومات تماس دوم

en: Alternate Contact:
fa: تماس دوم

en: Amount
fa: تعداد

en: Amount Outstanding
fa: تعداد باقی

en: An Error has Occurred
fa: اشتباه واقع شد

en: Any
fa: هر

en: Arrived
fa: رسیده است

en: Author
fa: مولف

en: Author:
fa: :مولف

en: Authority search
fa: جستجو معتبر

en: Authority search results
fa: نتایج جستجو معتبر

en: Available
fa: موجود

en: Available in the library
fa: موجود در کتابخانه

en: Barcode
fa: بارکود

note: IMG
en: Book Cover Image
fa: تصویر جلد کتاب

en: Brief Display
fa: نمایش کوتاه

en: Call No.
fa: <a1>s%</a>وسط

en: Call Number
fa: شماره فراخوانی

en: Card Number:
fa: :شماره کارت

en: Category:
fa: :کاتالوگ

en: Change your Password
fa: تعغیر کلمه عبور

en: Clear All
fa: همه را تصفیه کنید

en: Collection:
fa: :مجموعه

en: Contact Details
fa: معلومات تماس

en: Contents
fa: محتویات

en: Copies
fa: نسخه ها

en: Copyright:
fa: :طبع و نشر

en: Credits
fa: کردت

en: Current Password:
fa: :کلمه عبور موجود

en: Date
fa: تاریخ

en: Date received
fa: تاریخ دریافت

note: INPUT type=submit
en: Delete Checked Items
fa: جز های انتخاب شده را حذف نماید

en: Description
fa: شرح

en: Detailed notes:
fa: :یاداشت های مشرح

en: DoB:
fa: :تاریخ تولد

en: Don't have a library card?
fa: کارت کتابخانه ندارید؟

en: Don't have a password yet?
fa: کلمه عبور تاحال ندارید؟

en: Due
fa: انتظار میرود

en: Due Date
fa: تاریخ انتظار

en: Empty and Close
fa: تهی و بسته نماید

en: Enter a new purchase suggestion
fa: پیشنهاد جدید برای خرید نماید

en: Expires:
fa: :ختم میشود

en: Fax:
fa: :فکس

en: Fine Amount
fa: مقدار جریمه

en: Fines
fa: جریمه ها

en: Fines and Charges
fa: جریمه ها و هزینه ها

en: Format:
fa: :شکل

en: Hide Window
fa: پنهان نماید صفحه وندوس را

en: ISBN
fa: ای اس بی ان

en: ISBN:
fa: :ای اس بی ان

en: Identity Details
fa: معلومات شناخت

en: Issues for a subscription
fa: نشریه ها برای اشتراک

en: Issues summary
fa: خلاصه نشریه ها

en: Joined:
fa: :اشتراک کرده

en: Joining Branch:
fa: :شعبه اشتراک

en: Keyword
fa: کلمه کلیدی

en: LCCN:
fa: :ال سی سی ان

en: Last Seen
fa: اخرین بار دیده شده

en: Late
fa: دیر

en: Location
fa: موقعیت

note: INPUT type=submit
en: Log In
fa: داخل سیستم شوید

en: Log In to Your Account
fa: داخل حساب تان شوید

en: Log Out
fa: خارج شوید از سیستم

en: MARC View
fa: نمایش مارک

en: Mailing Address:
fa: :ادرس پوستی

en: Managed by
fa: اداره میشود توسط

en: Me
fa: مرا

en: Membership Category:
fa: ; طبقه عضویت

en: Membership Details
fa: معلومات عضویت

en: Membership Number:
fa: :شماره عضویت

en: Message from the library
fa: پیام از طرف کتابخانه

en: Missing
fa: مفقود

en: Modify
fa: تعدیل

note: INPUT type=submit name=Modify
en: Modify Your Record
fa: معلومات ثبت تانرا تعدیل نماید

en: More Details
fa: جزءییات بیشتر

en: Name:
fa: :اسم

en: New Password:
fa: :کلمه عبور جدید

en: Next &gt;&gt;
fa: >> بعدی

en: No
fa: نخیر

en: No copies available.
fa: .نسخه موجود نیست

en: Normal View
fa: نمایش نورمال

en: Not Issued
fa: نشر نشده

en: Not Published
fa: نشر نشده

en: Not finding what you're looking for?
fa: نمیتوانید پیدا کنید چیزی را که جستجو میکنید؟

en: Not renewable
fa: قابل تجدید نیست

en: Note
fa: یاداشت

en: Notes
fa: یاداشت ها

en: Notes:
fa: :یاداشت ها

en: Number
fa: تعداد

en: Ordered by the library
fa: فرمایش داده شده توسط کتابخانه

en: Password Updated
fa: کلمه عبور جدید شد

en: Password:
fa: :کلمه عبور

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
fa: کلمه عبور مطابقت ندارد. لطفأ کلمه عبور جدید تانرا دوباره بنویسید

en: Pending
fa: معلق

en: Permanent Address:
fa: :ادرس دایمی

en: Phone (Daytime):
fa: : شماره تلیفون

en: Phone (Home):
fa: :شماره تلیفون

en: Phone:
fa: :شماره تلیفون

en: Physical Details:
fa: :جزءییات فزیکی

en: Pick Up Location
fa: موقعیت برداشت

en: Placed On
fa: قرار داده شده در

en: Please note:
fa: :لطفأ توجه نماید

en: Print
fa: چاپ

en: Private
fa: خصوصی

en: Public
fa: عامه

en: Publisher
fa: ناشر

en: Publisher:
fa: :ناشر

en: Purchase Suggestions
fa: پیشنهادات خرید

en: Re-Type New Password:
fa: :دوباره نوشته کنید کلمه عبور تانرا

en: Record No.:
fa: :شماره ثبت

en: Related links:
fa: :سایت های انترنتی مربوطه

en: Relationship:
fa: :ارتباط

note: INPUT type=submit
en: Remove Selected Items
fa: جز های انتخاب شده را حذف نماید

en: Renew
fa: جدید نماید

en: Requested
fa: پیشنهاد شده

note: INPUT type=submit
en: Return to Your Record
fa: برگشت به معلومات ثبت شده شما

note: INPUT type=submit
en: Save
fa: ثبت

note: INPUT type=submit
en: Search
fa: جستجو

note: INPUT type=submit
en: Send
fa: فرستادن

en: Sex:
fa: :جنس

en: Sorry
fa: معذرت میخواهیم

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
fa: مغذرت میخواهیم، وقت استفاده شما ختم است. لطفأ دوباره داخل سیستم شوید

en: Status
fa: حالت

en: Subject
fa: مضمون

en: Subject(s):
fa: :مضمون/ها

note: INPUT type=submit
en: Submit Changes
fa: تعغیرات را پیشنهاد کنید

note: INPUT type=submit
en: Submit Your Suggestion
fa: تعغیرات تانرا پیشنهاد کنید

en: Suggestion declined
fa: پیشنهاد نپذیرفته شد

en: Summary
fa: خلاصه

en: There was a problem with your submission
fa: با پیشنهاد شما مشکل پیش امد

en: Title
fa: عنوان

en: Title:
fa: : عنوان

en: Total Due
fa: مجموع قابل پرداخت

en: Type of Heading
fa: نوع

en: Type/Format
fa: نوع/شکل

en: Waiting
fa: در حال انتظار

en: Yes
fa: بلی

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
fa:  . شما از ادرس انترنتی دیگری داخل سیستم میشوید. لطفأ دوباره داخل سیستم شوید

en: You currently owe fines and charges amounting to:
fa: : شما فعلأ از جریمه ها و هذینه ها قرضدار هستید

en: You have a credit of:
fa: : شما دارید اعتبار به مقدار

en: You have no Fines or Charges
fa: شما جریمه یا هذینه ندارید

en: You have nothing checked out
fa: شما چیزی به امانت نبرده اید

en: You must select at least one item.
fa: . شما باید حداقل یک جز را انتخاب نماید

en: Your password has been changed
fa: کلمه عبور شما تبدیل شد

en: any
fa: کدام

en: change my password
fa: تبدیل کلمه عبور

en: contains
fa: شامل میباشد

en: day
fa: روز

en: for
fa: برای

en: in
fa: به

en: month
fa: ماه

en: my fines
fa: جزیمه های من

en: my personal details
fa: جزءییات خصوصی من

en: my reading history
fa: تاریخچه خوانش من

en: quarter
fa: ربع

en: starts with
fa: شروع شود با

en: week
fa: هفته

en: year
fa: سال
